11 listopada 2021 – obchody Święta Niepodległości, plenerowa uroczystość upamiętniająca wydarzenia historyczne w Gminie Poniatowa

W czwartek 11 listopada 2021 r. w Poniatowej odbyły się uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka.

Jednym z wielu wydarzeń, które miały miejsce tego dnia w naszym mieście był Piknik Patriotyczny na placu przy ul. Brzozowej. Podczas patriotycznego świętowania zostały przeprowadzone działania w ramach projektu pn. „Szlakiem pomników pamięci narodowej w Gminie Poniatowa” realizowanego przez Gminę Poniatowa, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Uroczystość prowadzona była przez pracownika Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej – partnera projektu. W trakcie wydarzenia podkreślano partycypację finansową MKDNiS w jego organizacji oraz wystawiono plakaty informacyjne.

Po oficjalnym powitaniu zebranych osób oraz wygłoszeniu okolicznościowej przemowy przez Burmistrza Poniatowej Pawła Karczmarczyka oraz zaproszonych gości, na scenie wystąpiła z patriotycznym repertuarem  Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Poniatowej pod batutą Jarosława Mielko.

Po muzycznym występie, o walce o Niepodległość Polski oraz o historii obchodów Święta 11 Listopada opowiadał mjr Adam Popiołek – uczestnik i świadek wydarzeń II wojny światowej. Ta „żywa lekcja historii” została ciepło przyjęta przez zebranych i została wysłuchana z dużym zaciekawieniem.

Podobnie, jak prezentacja przedstawiająca szczegóły projektu. Małgorzata Kołosińska, pracownik Urzędu Miejskiego w Poniatowej, przedstawiła zdjęcia piętnastu miejsc pamięci z terenu naszej gminy wraz z ich usytuowaniem i historią powstania. Po zakończeniu prezentacji, w urzędowym namiocie odbył się konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży nawiązujący do przedstawianych wcześniej treści. Dzieci losowały nazwę miejsca a następnie dopasowywały ją do zdjęcia pomnika. Pomimo że zadanie nie było łatwe, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.

W międzyczasie, dla pozostałych uczestników wydarzenia, na scenie z piosenką patriotyczną wystąpili podopieczni Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Pinokio” w Poniatowej, włączając publiczność do wspólnego śpiewu. W trakcie Pikniku tradycyjnie już na „rozgrzewkę” na mieszkańców czekała wojskowa grochówka oraz gorąca herbata, a na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Pełna relacja z obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście dostępna na na naszym facebooku.

%d blogerów lubi to: